Diyet

Türkiye’ de bir ilk ve maalesef hala tek. Çünkü…

Birilerinin hala “Türkiye üretiyor”, “Artık yerli ve milli” gibi başlıklar atmaya doyamadığı Türkiye haberciliği mantalitesinde ilerliyor sektör. Gelin konuyu biraz daha açalım..

Meselenin Aslı Şeklen Taklit

2010 yılından beri üreterek gelişen, geliştikçe insanlara ulaşmaya çalışan Limsak Ailesi 2017 nin eylül ayında bir şeyle karşılaştı.

Neden Daha Ucuz?

Müşterilerimizden gelen bir fotoğraf ve altına iliştirilen “ağabey bu siz misiniz? Fotoğraftaki ürünün fiyatı çok düşük “ gibi sorgulayan nitelikte cümleler. Tabii biz de hemen araştırmaya koyulduk. Nedir ne değildir diye baktık. Çünkü Gerçek limon ile bol miktarda Taşköprü sarımsağını birleştirerek 2 litrelik cam şişede ürün elde ettiğimizden rakip olarak gördüğümüz firmanın bu satış fiyatını nasıl verebildiğini düşündük. Pek işin içinden çıkamasak da cevap yine müşterilerimizden geldi.

“İçemedik, Çöpe Attık!”

Fotoğraflarımızı alıp üzerinde oynamalar yapmak suretiyle piyasaya kimi zaman plastik şişede kimi zaman cam şişede sunulan bizim düşüncemizle “rakip” kimselerin bu ürünü bize geri dönüş yapanlarca şöyle dile getirildi:

“Sizin ürün sanarak sipariş verdik. Zaten kapıda ödemeli kolayca sipariş veriliyor. Ürün geldiğinde içemedik. Telefon numarasına sarıldık. Aradığımızda bize ürünü iade almadıklarını, uygun koşullarda saklamadığımız için ürünün bozulmuş olabileceğini, yeni ürün sipariş vermemizin gerektiğini, çokça alıp çokça tüketmemiz gerektiğini söylediler.

Yine başka bir müşterimiz ise aynı marka sözkonusu taklit ürünü sipariş verdikten sonra eline alakasız plastik şişede bir ürün geçtiğinde yeniden firmayı arar ve sorar :

“Bu ürün cam şişede demiştiniz fakat plastik şişede göndermişsiniz. Sebebini öğrenebilir miyim?” diye. Alınan cevap bizleri epey güldürdü : ” Cam şişe kargoda kırılıyor. Siz evinizde plastik şişeye koyun”.

Böylesi şikayetler üzerine Şikayetvar üzerinden taklitçi firmalara şikayetler gelmeye başladı. Süreci müşterilerimizle hep birlikte takip ettik, ediyoruz da. Fakat bir süre sonra taklitçinin biz olduğunu sanan, onlara ulaşamadığında bizi bulup arayan tanımadığımız insanlarla nice telefon görüşmeleri yapmaya başladıktan sonra ciddi manada “Neler oluyor acaba?” diye düşünüp araştırma yapmaya koyulduk. Vardığımız sonuçlar vahim

Şöyleki; Söz konusu şahıs / şahıslar / firma

 • ürünün anlatımını canlı tutarak yazıların arasına sipariş ver butonu ekliyor,
 • yerel pazarlama kanallarında tanıtım yapıp telefonla sipariş alıyor,
 • google ve facebook gibi platformların yanısıra haber sitelerine reklam gönderisi oluşturuyor lakin orijinal sitesi değil. Çünkü orijinal sitesi Mahkeme kararıyla kapatılmıştır.
 • Bunun üzerine çeşitli uzantılarla bir çok basit websitesi kurarak insanları kandırmaya devam ediyor.
 • Ürünün tanıtıldığı yerde üretim adresi vermiyor.
 • Ürünler kişilerin eline geçtiğinde ürünün içinden fatura çıkmıyor, ürünün parti numarası yok belki de Tarım Bakanlığından Üretim İzni bulunmuyor.
 • Her müşterisine farklı ilde olduklarını söylüyor. Ara sıra da bazı platformlarda fotoğraflarımızı kullanıyor.
 • Reklamlarında hedeflediği – hitap ettiği kesim ise orta yaş ve üzerinde, araştırmadan sipariş vermeye meyilli olan, ödeme yöntemi olarak en uğraştırmayan metod olan “Kapıda Ödeme” yi tercih eden kesim.
 • Telefon değiştiriyor yahut hakkını aramak isteyen kandırılmış şahsın sık sık araması üzerine onu kara listeye alarak telefonlarına cevap vermiyor. Bu sebeple müşteri bizi bulup hesap sormaya çalışıyor.
 •  

Biz kırılmaması adına şişesine özel kalıp yaptırdığımız ürünümüzü canımız gibi korur bize her telefon edene “Biz dahil Limon Sarımsak Kürü sattığını söyleyen herkesi araştırın” derken bazılarının böylesi davranışlar yapması bizleri üzdü. Ama yılmadık. Üründen sipariş verip henüz çöpe atmamış ama kullanamamış bir müşterimizden ürünü istedik ve inceledik.

Maalesef Türkiye’ de Hala İlk ve Tekmişiz…

5 Yorumlar

 1. john 26 Mart 2014
 2. Matt 26 Mart 2014
  • Coen Jacobs 26 Mart 2014
 3. maria 26 Mart 2014
 4. Yönetici 31 Ekim 2018

Tartışmaya müdahil olun