Sağlık

Taşköprü’ de Çin Sarımsağı Yetiştirilmeye Başlandı!

Türkiye’ ye çeşitli yollarla giren Çin sarımsağının artık tohumları da ekilmeye başlandı. Üstelik “Kayseri’ de Çin sarımsağı eken girişimcinin başarısı” gibi haberleri de artık görür olduk. Tabi bu gündeme oturan bir haber değil. Fakat doğal ve / veya yerli ürün tüketimi konusunda hassas davran biz Limsak ailesi olarak bu konu ile araştırmalar yapmaya başladık.

Son 3 yıldır (2015 ten bu yana) Taşköprü’ de de yoğun bir şekilde ” Çin sarımsağı ekim” çalışmaları yürütülmekte. İyi haber bunda başarılı olunmayışı. Kötü haber ise Dünya’ da Selenyum ve Aroması en yüksek olan Sarımsağımızın hemen dibinde bunların yapılır olması. Belediye başkanı Hüseyin Arslan kadar Taşköprü Sarımsakçılar Birliği Başkanı da bu duruma üzülen isimlerin başında.

Fakat dikkat edilmeli. Zira tonlarca Çin sarımsağı olmasa da bir miktar Çin tohumlu Taşköprü Sarımsağı piyasada hala mevcut. Özellikle Örhenli Köyü civarında bunu gördüğünü belirten Kastamonulular mevcut.

“Taşköprü sarımsağı abi gel!” diye bağıran satıcıya güvenmeyin! Sadece Taşköprü Sarımsağı da almayın! Mürdük de bir Taşköprü sarımsağıdır. Kuvvetlidir.

İstanbul Zeytinburnu’nda oturan Veliye hanım diyor ki ” Biz Araç’ lıyız. Bizim aşağı ovada yetişen sarımsaklar, Araç pazar yerinde Taşköprü Sarımsağı olarak satılan sarımsaklardan Vallahi de daha keskin. Hem koku olarak hem tad olarak daha keskin. Ben Taşköprü sarımsağı olarak satılanlara artık şüpheyle yaklaşıyorum”

İstanbul Tuzla’ da oturan Hüseyin bey ise yazımızın başındaki haberi doğrular nitelikte bir bilgi paylaştı bizlerle. Taşköprü’ de Çin sarımsağı üretilmeye çalışılıyor.

Önerimiz Taşköprü yöresinde kendi bağ bahçesinde üretim yapan tanıdıklardan ürün temini yapmanızdır. Zira taklitlerimizde görüldüğü üzere Limon sosuna doğranmış Çin sarımsağını plastik şişede adresinizden teslim alabilirsiniz!

Bir firmayı internetten araştırmak için bunları yapmanızı öneriyoruz!

Her yazımızın sonuna doğru belirttiğimiz üzre tekrarlıyoruz : Araştırmadan, sorgulamadan doğal denen her  ürünü almayınız! Önce doğal olduğunu iddia eden satıcıya sorunuz. Sonrasında o satıcı hakkında bilgi toplayınız. Unutmayın, yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış. Siz yatsıdan evvel hataya düşmeyiniz. Yalan söyleyen nasılsa ortaya çıkacaktır.

 

Tartışmaya müdahil olun