Sağlık

Limsak en çok ne kadar bekletilir? Etkileri nelerdir?

Üretildiği günden itibaren Limsak Limon Sarımsak Kürü 25 gün bekletilir fakat bu süre minimumdur. Limon ile sarımsağın birleşimi uygun koşullarda 2 yıla kadar bekletilebilir.

Peki hiç bir raf ömrünü uzatan katkı maddesi içermeyen bir ürün nasıl bu kadar dayanmaktadır?

Cevabı çok basit: İçindekiler! Limon ile sarımsağın birleşimi hali hazırda bir koruyucu sağlar. Turşu kurduğunuzda onu koruyan çok basit bir madde olan tuz gibi. Lakin saklama kabına dikkat edilmelidir. Cam harici bir saklama kabında bekleyen limon sarımsak karışımı kap ile tepkimeye girebilir. Camı tercih etmemizin sebebi 2 bin (2000) dereceye kadar hiç bir gıda maddesiyle tepkimeye girmemesidir.

Limsak;

  • üç – dört ay bekletildiğinde rengi hafif koyulaşır ve tadında neredeyse hiç değişme olmaz.
  • altı – sekiz ay bekletildiğinde rengi açık kahveye çalar ve tadı biraz daha keskinleşir.
  • on- on iki ay bekletildiğinde rengi artık kahverengidir ve tadı keskindir.
  • bir yıl ve üzeri bekletmelerde renk koyulaşmaya, tat da keskinleşmeye devam eder.

Peki Limsak neden bu kadar bekletilir?

Sirke gibi Limsak da bekledikçe tesiri artırır. Doğru saklama koşullarında uzun süre beklemiş Limsak paha biçilemez bir içecek halini alır. Tabi tad olarak değil 🙂 .

Aman Dikkat!

Limsak güneş ışığına 1 saatten fazla maruz kaldığında, 20 derecenin üzerinde bekletildiğinde de rengi koyulaşır. Fakat bu yukarıda bahsedildiğinin aksine çok sağlıksız olup bozulduğuna işarettir. Bunu anlamanın en iyi yolu tadına bakmaktan geçmektedir. Tadı keskinleşme yerine ağırlaşıyorsa o Limsak’ ı tüketmemelisiniz.

Unutmayınız ki “her rengi koyu olan Limon Sarımsak Kürü daha etkilidir.” diye bir şey yoktur. Uygunsuz ortamda beklemiş Limsak limondan aldığı ekşilik ve sarımsaktan aldığı keskinlikle şayet içinde küflenme varsa belli etmeyecektir çünkü küf beyaz ve yeşil renkte olup limon suyunun içinde farkedilmeyebilir. Bir şey olmaz diyerek kullanıma devam edilmesi sonucunda tüm vücudunuzda mantar oluşabilir, aylarca hastanede tedavi görmek durumunda kalabilirsiniz.

Üretim ve bekletilme ortamlarından emin olduğunuz bir firmayı tercih ediniz!

Bu arada hemen hatırlatalım; bir esans olan Limon Sosu bile Tarım Bakanlığından onay almıştır ve Tarım Bakanlığı size verdiğimiz detayları incelemez. Tercih edeceğiniz firmayı denetleyen köklü ve yerli firmaların olup olmadığına dikkat ediniz.

Limsak GİMDES tarafından denetlenir.

Gimdes’ in Limsak hakkındaki denetlemeleri ve uygulamaları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Tartışmaya müdahil olun