Sağlık

Gimdes Tarafından Denetleniyoruz!

GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) ve bu derneğe bağlı İktisadi İşletme Kurumu (GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü) Ülkemizde sağlıklı yaşamın temel unsuru olduğuna inandığımız helal ve sağlıklı ürünleri araştırma ve sertifikalandırma çalışmaları yapmak üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. İlgi alanı olarak gıda, kozmetik ve sağlık ürünlerini kapsamaktadır.


2005 yılından beri bu gaye etrafında çalışmalarını devam ettirmektedir. Çalışmalarında öncelikle toplumun bu konulardaki bilinç düzeyini artıracak eylemlere ağırlık vermiş, iletişim kaynaklarının her çeşidini kullanmaya özen göstermiştir. Bu maksatla www.gimdes.org web sitesini kurmuş, iki ayda bir yayınlanan GİMDES Bültenini dağıtıma sokmuş, konu ile ilgili kitapları yayınlamış ve birincisi 24 Şubat 2008 de, ikincisi 25-26 Nisan 2009 da, üçüncüsü 30 Eylül-3 Ekim 2010 olmak üzere İstanbul’da uluslararası üç büyük Helal Gıda Sempozyumunu gerçekleştirmiştir.


http://www.gimdes.org/kurumsal
Gıda ve İhtiyaç Maddeleri ve Sertifikalandırma Derneği
Association for the inspection and certification of food and supplies

Devamını kendi sitesinden okuyabilirsiniz.

Yukarıda da bahsedildiği ve isminden de anlaşılacağı üzere GİMDES bir şeyleri araştırmak için araştırma yolunda gitmemektedir ve bunu dünyaya kanıtlamıştır. Çok kısa örnek vermek gerekirse gerekli avrupa standartlarında üretim izinleriniz varsa tek engeliniz ürünün kalitesidir lakin zaten Gimdes sertifikasına sahipseniz ürettiğiniz ürünün tahlilinde hiç bir probleme rastlanmayacaktır.

Bu sebeple Limsak ailesi olarak ürettiğimiz ürünlerin (Limsak ve Maydanozlu Limsak) bu kurumca denetlenmesini istedik. Bir gıda mühendisinin gözetiminde üretilen ürünlerimiz kapanma aşamasında mühendisçe hologramdırılır. Takılan bu hologramlar denetimden geçildiğinin göstergesidir

Gimdes Gıda Mühendislerince Sağlanan Helal Hologramlardan bir örnek.

Habersiz Denetim

İşletmemiz Resmi makamlarca olduğu gibi GİMDES tarafından da habersiz denetime tabiidir. Gimdes bazı durumlarda sertifika iptaline başvurur. Bunlardan bazıları kendilerine haber verilmeksizin yapılan üretim tespit ettiğinde yahut üretenin taahhüt ettiği şekilde üretim sürecinde olmadığını farkettiğinde sözkonusu olabilmektedir. Buradan sertifikasımızın iptal olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca habersiz denetimlerde ürünlerimizden numuneler alınıp analize gönderilmektedir.

Tartışmaya müdahil olun